Skontaktuj się
z W. Gruszecką
  wysyłając formularz.

Pola oznaczone * są wymagane.

Weronika Gruszecka 
niezwykle aktywna twórczyni ludowa, znana
w całym kraju propagatorka kanonu opoczyńskiego. Wykonywane przez nią tradycyjne hafty, koronki, tradycyjne palmy wielkanocne, pisanki, wycinanki są ozdobą wielu etnograficznych ekspozycji m.in. muzeum w Lublinie, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim. Jest osobą niezwykle otwartą, pogodną, dzielącą się swoimi umiejętnościami z innymi. Mimo podeszłego wieku, prowadzone przez nią warsztaty rękodzieła spotykają się ciągle z dużym zainteresowaniem, również dzięki niezwykłej, wewnętrznej radości tworzenia udzielającej się uczestnikom szkoleń. Sama o sobie wielokrotnie powtarza: „Nie wyobrażam sobie życia bez ukochanego folkloru opoczyńskiego” .

            I patrząc na wykonane z ogromną dbałością o szczegóły, wyczuciem plastycznym, a jednocześnie wymogiem regionalnego pierwowzoru, pasiaki, cudeńka z bibuły, opoczyńskie hafty… nie ma wątpliwości, co do prawdziwości znaczenia tych słów. To co robi i jak robi jest jej życiową pasją. Kiedy pierwszy raz zawitaliśmy z ekipą filmową, przygotowując materiał o tym co twórcze na obszarze Dolina Pilicy, w drewnianym domu Weroniki Gruszeckiej w Wygnanowie doznaliśmy uczucia jakby zatrzymał się czas. Stanęliśmy  oto w progu XIX wiecznej opoczyńskiej chaty, pełnej charakterystycznych tamtym czasom sprzętów codziennego użytku, ale przede wszystkim  chaty pełnej przepięknych wytworów regionalnego rękodzieła pani Weroniki, która przy tym czyniąc honory gospodyni, z ogromną swobodą potrafiła o nich długo i zajmująco opowiadać.

            Twórczyni od  wielu już lat promuje opoczyńską kulturę na wielu imprezach, targach i konkursach, również tych o zasięgu regionalnym i krajowym. Jest laureatką bardzo wielu konkursów. Wszędzie wywołuje swoimi pracami szacunek i uznanie. Od 2006 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Ściśle współpracuje z Muzeum Regionalnym w Opocznie, a ściślej wywodzi się z grupy prowadzonej od samego początku przez dr Jana Łuczkowskiego, byłego już dyrektora tegoż muzeum, znanego w kraju etnografa, etnologa, historyka i muzyka, ale przede wszystkim również wielkiego pasjonata kultury opoczyńskiej.
To właśnie dzięki takim ludziom Ziemia Opoczyńska słynie z wciąż żywego, niepowtarzalnego folkloru, składającego się na ogromny dorobek kulturowy wielu pokoleń.