Kontakt

Pola oznaczone * są wymagane.

Zofia Pacan

Niezwykle utalentowana, pracowita i aktywna twórczyni, kontynuatorka rodzinnych i regionalnych tradycji w zakresie haftu, koronkarstwa, zdobnictwa papierowego i pisankarstwa. 
Urodziła się w 1949 r. w Bielowicach. Przez całe życie związana z tym regionem, mieszka w rodzinnej wsi, pracuje w gospodarstwie rolnym. Pani Zofia wrażliwość artystyczną i umiejętności nabyła w domu rodzinnym podejmujące próby i tworząc pod okiem matki Franciszki Jobczyk. Od dzieciństwa wykonywała bibułowe ozdoby - pająki, kwiaty, bukiety, korony obrazów, palmy wielkanocne, opoczyńskie wycinanki, rózgi i inne dekoracje typowe dla poszczególnych okresów roku obrzędowego i zdobnictwa opoczyńskiej izby. W jej artystycznym dorobku uznanie wzbudzają wierne miejscowej tradycji estetyczne koronki i hafty krzyżykowe, którymi ozdabia obrusy, serwety, ręczniki oraz chusteczki, chusty i koszule regionalnego stroju. Od 30 lat wykonuje wielkanocne pisanki, techniką batikową - pisania roztopionym woskiem, nanoszenia motywów roślinnych i geometrycznych, ornamentów, jednolitego barwienia na czarno, bordowo, granatowo i zielono.

 Należy do grona najbardziej utalentowanych artystów ludowych regionu opoczyńskiego. Jest twórczynią bardzo aktywną, uczestniczy w wielu imprezach propagujących rękodzieło i sztukę ludową: konkursach, kiermaszach (Kraków, Kazimierz Dolny, Piotrków Trybunalski, Radom, Tomaszów Mazowiecki, Opocznie, Warszawa), warsztatach twórczych (w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Łódzkim Domu Kultury, Katedrze Etnologii w Łodzi) oraz lekcjach muzealnych.

            Jej twórczość prezentowana była na 27 wystawach i festiwalach sztuki ludowej w kraju
i zagranicą (m.in. w Szwecji, Belgii, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Słowacji, Łotwie). Prace pani Zofii znalazły miejsce w wielu muzealnych kolekcjach etnograficznych : w Łodzi, Opocznie, Tomaszowie Mazowieckim, Warszawie, Toruniu, Lublinie.

Zofia Pacan posiada Izbę Ludową zrealizowaną przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w której prowadzi warsztaty z rękodzieła ludowego.

Zobacz

Galeria