Atrakcje turystyczne
- Zespół dworsko-parkowy we wsi Zameczek, z dworem z XVII w., przebudowanym w XIX w., murowana oficyna z przełomu XVIII i XIX w., park podworski i stojący nieopodal starego spichlerza.
- Kościół parafialny z XVIII w. oraz zespół dworski z XIX w. z parkiem krajobrazowym we wsi Kraśnice.
- Muzeum Regionalne gdzie można podziwiać m.in. strój opoczyński.
- Strój opoczyński - damski zmieniał się cały czas na przełomie XIX i XX w., składał się on z nakrycia głowy, koszuli, kiecki, zapaski do pasa i zapaski naramiennej, obuwia i biżuterii. Koszule na przestrzeni lat miały jednakowy krój różniły się kołnierzykiem i mankietami. Na przestrzeni lat zmieniały się również kiecki w starszych dominował kolor pomarańczowy w późniejszych wiśniowy, zielony i niebieski. Najdłużej noszonym typem była kieca, z odcinanym stanikiem.
- Strój opoczyński - męski. Wyróżniono trzy typy męskich koszul, różnice zaczynają się w kroju kołnierza i przedniej części koszuli. Do pracy noszono spodnie płócienne, zaś spodnie świąteczne były z fałdami. Najbardziej powszechne dla regionu opoczyńskie-go były pasy siatkowe, pasy te miały kolor ciemnopomarańczowy. Nakrycie głowy było zależne od pory roku i zależne od pozostałego ubioru.
Gmina wiejsko-miejska usytuowana w południowo – wschodniej części województwa łódzkiego, na styku ważnych szlaków komunikacyjnych.
W skład gminy wchodzą 33 sołectwa, a stolicą gminy jest miasto Opoczno, znaczący ośrodek kultury i tradycji regionalnej. Pierwszy raz wzmiankowane w XIII w. (jako Opoczno-osada położona na opoce skały wapiennej), swój rozkwit jako miasto lokowane na prawie magdeburskich, ośrodek władzy lokalnej, również handlu i rzemiosła, przeżywało już za czasów Kazimierza Wielkiego. Tu wybudowano zamek, sukiennice, wiele mieszczańskich kamienic. Miasto zostało otoczone murami obronnymi. Za sprawą występujących tu bogatych złóż piaskowców, wapieni, glinek kaolinowych
i piasków kwarcowych.
Ziemia Opoczyńska kojarzona jest przede wszystkim z przemysłem ceramicznym (od 1880 r. Zakłady Płytek Ceramicznych). Na krajobraz gminy składają się wzniesienia morenowe, mozaiki pól uprawnych poprzecinane dolinami rzecznymi, przepiękne, różnogatunkowe kompleksy leśne w tym Białaczowski Obszar Chronionego Krajobrazu.
Ale Opoczyńskie słynie już od stuleci z żywego, niepowtarzalnego folkloru, składającego się na ogromny dorobek kulturowy wielu tutejszych pokoleń.