Atrakcje turystyczne
- Kościół parafialny św. Aleksego w Przedborzu został ufundowany przez Bolesława Wstydliwego. Kościół został wybudowany pierwotnie w stylu gotyckim z którego zachowały się szkarpy i wieża z czasów Kazimierza Wielkiego wybudowana z czerwonego piaskowca. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej Serdecznej - łaskami słynący, sprowadzony z Krakowa
w 1618 r. przez księdza Adriana Barskiego. - Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej mieści się w budynku dawnej karczmy żydowskiej. Jego zbiory to kilka tysięcy eksponatów o charakterze etnograficznym i historycznym. Na podwórzu posesji znajduje się wystawa rolniczych narzędzi. W budynku umieszczono izbę ludową urządzoną z stylu
z XIX w. Do najważniejszych eksponatów należy szynkwas żydowski, bunkier partyzancki z II wojny światowej. - Rynek Przedborski - czworokątny na wzór petersburski, przy którym znajduje się kilka kamieniczek z kompleksem piwnic kolebkowych z XVII i XVIII w. Obecnie rynek jest odnowiony, pośrodku znajduje się stylowa studnia.
- Relikt zamku - zamek już nie istnieje, został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, obecnie możemy zobaczyć jedynie relikt przy ul. Podzamcze.
- Cmentarz żydowski - w mieście można zobaczyć pozostałości cmentarza żydowskiego. Najstarsze nagrobki pochodzą z XVI w.
Gmina miejsko-wiejska usytuowana w południowo – wschodniej części województwa łódzkiego w powiecie radomszczańskim. Jest ulokowana w dolinie Pilicy, a od strony południowej na obrębie Gór Przedborskich znajduje się najwyższe wzniesienie województwa łódzkiego Fajna Ryba – 347 m n.p.m.. Ponad 50 % powierzchni zajmują lasy, stanowiące w większości utworzony w 1988 r. Przedborski Park Krajobrazowy. Siedzibą gminy jest miasto Przedbórz (prawa miejskie od 1405 r.). Dynamiczny rozwój, bogate tradycje historyczne (pierwsza wzmianka z roku 1136) zawdzięczał od zarania wieków korzystnemu położeniu nad Pilicą, u podnóża Pasma Przedborsko-Małogoskiego przy przeprawie przez rzekę , na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Tędy ciągnęli kupcy, rycerskie zastępy poselskiego orszaku na obrady sejmowe w Piotrkowie. W bogatej w zwierzynę Przedborskiej Puszczy polowali królowie (Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło). W Przedborzu 29 lipca 1423 r. Władysław Jagiełło nadał prawa miejskie Łodzi. Ważnym wydarzeniem odbywającym się co roku w Przedborzu jest Międzynarodowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej.
Szlaki Turystyczne
- Kajakowy Szlak Pilicy
- Łódzki Szlak Konny - łącznik