Atrakcje turystyczne
- Opactwo Cystersów w Sulejowie zostało ufundowane przez przez Kazimierza Sprawiedliwego w XII w. Jest najlepiej zachowanym w Europie założeniem obronnym z XV/XVI w. W części założenia mieści się hotel i stylowa restauracja. Klasztor Cystersów otrzymał w 2012 r. tytuł Pomnika Historii przyznawany przez Prezydenta Polski. Status pomnika historii jest niezbędny do ubiegania się o wpis na listę UNESCO.
- Kościół św. Floriana został wybudowany w latach 1901–1903, murowany z cegły. Konsekrowany w 1908 r. przez bpa S. Zdzitowieckiego, ordynariusza kujawsko - kaliskiego. W stylu neogotyckim, ołtarz główny, prawa boczna nawa, stalle i dwa konfesjonały. Lewy ołtarz nawy bocznej został wykonany w stylu neoklasycystycznym. Ołtarz boczny ze św. Florianem z XVIII w.
- Barokowy kościół p.w. św. Małgorzaty i św. Augustyna w Witowie, późnobarokowy, wybudowany z cegły w 1730- 1784 r. Wnętrze ozdabiają piękne zabytkowe organy z XVIII w.
- Kaplica pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, wzniesiona w 1644 r., z fundacji prywatnej Jadwigi i Baltazara Ligęzów
Gmina miejsko - wiejska położona w południowo – wschodniej części regionu łódzkiego w powiecie piotrkowskim w dolinie środkowego biegu Pilicy rozlewającej się przy północnej jej granicy Zalewu Sulejowskiego. W skład Gminy wchodzi 25 sołectw. Jej siedzibą jest miasto Sulejów ulokowane na obu brzegach Pilicy, na pograniczu Wzgórz Opoczyńskich i Równiny Piotrkowskiej. Pierwsze wzmianki o nim jako osadzie książęcej położonej na szlaku handlowym, przy przeprawie przez Pilicą, pochodzą z XII wieku. Powstanie miasta datowane na lata 1279 – 1292 r. związane jest z osadzeniem na Ziemi Sulejowskiej przez księcia Kazimierza Sprawiedliwego w roku 1176 zakonu cystersów, którzy wybudowali tu potężny kościół i klasztor, ale przede wszystkim najbardziej przyczynili się do rozwoju tych okolic. Miasto za sprawą korzystnego położenia rozwijało się dynamicznie jako ważny ośrodek rzemieślniczo – handlowy przez ośrodek wypalania wapna, które podobnie jak pozyskiwane z okolicznych lasów drewno, spływało masowo Pilicą do Wisły i dalej na północ. Dla usprawnienia transportu z wapienników w 1904 r. została uruchomiona kolej wąskotorowa.
II wojna światowa była dla Sulejowa czasem zagłady. Zginęła znaczna część jej mieszkańców, zniszczono 80 % zabudowań. Obecnie rozwój okolic Sulejowa z uwagi na potencjał wynikający z lokalnej historii, krajobrazu i przyrody doliny Pilicy, piękna Zalewu Sulejowskiego, Sulejowskiego Parku Krajobrazowego coraz mocniej związany jest z rozwojem turystyki na tym obszarze.
Szlaki Turystyczne
- Kajakowy Szlak Pilicy
- Łódzki Szlak Konny
- Pieszy Szlak Partyzancki „Hubala”
- Ścieżka Rowerowa im. Zygmunta Goliata
- Szlak Grunwaldzki
- Pieszy Szlak Rzeki Pilicy
- Szlak Romański
- Szlak Cysterski