Atrakcje turystyczne
- Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu został wzniesiony według projektu wybitnego architekta włoskiego Franciszka Placidiego w 1768-1773 r. z przeznaczeniem na letnią rezydencję Biskupów Kujawskich. Należy do najświetniejszych rezydencji magnackich w Polsce z okresu późnego baroku. Składa się z pałacu, dwóch oficyn, pomieszczeń gospodarczych i kordegardy, a także z dziedzińca i parku.
- Kościół św. Mikołaja w Wolborzu został wzniesiony w XV w. 1544 r. arcybiskup Piotr Gamrat podniósł kościół do rangi kolegiaty (odebrano mu w 1818 r.). Dzisiejszy kościół to wynik przebudowy w 1766 r. W wyniku przebudowy powstał piękny, barokowy hełm wieży. Kościół jest trójnawowy i orientowany, wnętrze zdobi zespół ołtarzy rokokowych z obrazami Franciszka Smuglewicza z XVIII w.
- Dwór w Lubiatowie zbudowany na przełomie XIX i XX w. w stylu eklektycznym. Obecnie służy jako budynek szkoły podstawowej.
- "Kapliczka Czarneckiego" w Wolborzu usytuowana u zbiegu ulic: Grunwaldzkiej i Czarneckiego, postawiono dla upamiętnienia zwycięskiej potyczki, stoczonej przez Polaków ze Szwedami w 1665 r. pod Wolborzem.
- Pałac w Bogusławicach został zbudowany w połowie XIX w. przez rodzinę dygnitarzy rosyjskich de Witte. Wnętrza pałacu zdobią malowidła ścienne o tematyce hippicznej Bohdana Kamińskiego.
Gmina miejsko- wiejska powiatu piotrkowskiego, ulokowana na Równinie Piotrkowskiej, od północno- zachodniej strony Zalewu Sulejowskiego, w dolinie Pilicy i jej dopływów: Wolbórki i Moszczanki. Jej południowo-wschodnia zalesiona część znajduje się na terenie Piliczańsko - Radomszczańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu, w obrębie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Jednym z najważniejszych atutów gminy, jest dogodne położenie przy drodze krajowej nr 8 Warszawa- Wrocław, między Tomaszowem Mazowieckim i Piotrkowem Trybunalskim. Siedzibą gminy jest Wolbórz, jedna z najstarszych miast w Polsce (pierwsza wzmianka pochodzi z 1065 r.), od XII w. druga stolica biskupstwa kujawskiego. Miasto jako ważny ośrodek handlu, rzemiosła i oświaty (filia Akademii Jagiellońskiej) od stuleci wiązało swój rozwój z odbywającymi się synodami kościelnymi i sejmikami szlacheckimi w pobliskim Piotrkowie – stolicy polskiego parlamentaryzmu. 1 stycznia 2011 r. Wolbórz odzyskał prawa miejskie, które ukazem carskim z roku 1870 zostały mu odebrane w następstwie aktywnej postawy jej mieszkańców w czasie powstania styczniowego.
Szlaki Turystyczne
- Czerwony pieszy szlak turystyczny - Szlak Partyzancki Małego Franka
- Niebieski szlak turystyczny - Szlak Rzeki Pilicy
- Zielony szlak turystyczny - Szlak rekraacyjny
- Czerony szlak dla turystów zmotoryzowanych
- Szlak Kajakowy Pilicy
- Łódzki Szlak Konny
- Ścieżki rowerowe, m.in. Zygmunta Goliata